Pokretanje i održavanje poduzeća težak je posao. Potrebno je uzeti u obzir brojne čimbenike, uključujući financije, marketing i pravna pitanja.
Ali pronalaženje sredstava jedan je od najvećih problema s kojima se suočavaju poduzetnici. Zbog toga državne potpore mogu biti fantastična prilika za mala i srednja poduzeća. U Hrvatskoj su dostupne brojne državne potpore koje mogu pomoći u širenju i uspjehu poslovanja. Ovaj članak govori o tome kako iskoristiti državne potpore za svoju tvrtku.
Vrste državnih potpora dostupnih u Hrvatskoj
Hrvatska vlada daje razne vrste bespovratnih sredstava za potporu rastu poduzeća. Neke od najpopularnijih potpora uključuju:
- Bespovratna sredstva za ulaganje – Ova bespovratna sredstva namijenjena su pomoći tvrtkama koje namjeravaju nabavljati nove strojeve, infrastrukturu i opremu. Isplaćuje se do 2,5 milijuna kuna opravdanih troškova ulaganja, odnosno 45% tih troškova,
- Potpore za inovacije – ove su potpore namijenjene tvrtkama koje stvaraju nova dobra ili usluge. Ukupno se isplaćuje do 2,5 milijuna kuna ili 50% dopuštenih troškova,
- Potpore za zapošljavanje – Ove potpore namijenjene su poticanju poduzeća na zapošljavanje novih radnika. Isplaćuju do 30.000 kuna po zaposleniku, odnosno do 50% bruto plaće zaposlenika za prvu godinu,
- Potpore za izvoz – ove su potpore namijenjene tvrtkama koje žele povećati svoj izvoz. Plaćaju do 500.000 kuna godišnje, odnosno do 50% dopuštenih troškova,
- Potpore za ruralni razvoj – Ove potpore namijenjene su pomoći ruralnom razvoju. Ukupno plaćaju do 1,5 milijuna kuna ili 70% dopuštenih troškova.
Kako se prijaviti za državne potpore u Hrvatskoj
Kako bi se prijavili za državne potpore u Hrvatskoj, tvrtke moraju slijediti ove korake:
- Odredite koji je poticaj najbolji za vašu tvrtku,
- Provjerite zahtjeve za odobrenje bespovratnih sredstava,
- Napravite detaljan poslovni plan koji ocrtava vašu inovaciju ili investicijski pothvat,
- Za podnošenje prijave koristite web stranicu Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta RH,
- Pričekajte na rezultate apliciranja.
Savjeti za uspješnu prijavu za potporu
Kako biste povećali svoje šanse za uspjeh prilikom prijave za državne potpore u Hrvatskoj, slijedite ove savjete:
- Pažljivo pročitajte upute – Prije podnošenja zahtjeva za potporu, provjerite jeste li upoznati sa zahtjevima, postupkom prijave i datumima.
- Napravite detaljan poslovni plan koji ocrtava vaš investicijski ili inovacijski projekt, očekivane rezultate i kako će vam financiranje pomoći da postignete svoje ciljeve.
- Pružite precizne financijske podatke – Svakako navedite precizne financijske podatke, kao što su proračun i izvori financiranja.
- Pokažite održivost svoje tvrtke. Hrvatska vlada je sklonija poduprijeti tvrtke koje su dobro vođene i imaju jasnu strategiju širenja.
- Imajte strpljenja – budite spremni čekati odgovor jer postupak prijave za potporu može potrajati.
Statistika državnih potpora u Hrvatskoj
Prema podacima Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, bespovratna sredstva i poticaji tvrtkama u 2020. godini iznositi će ukupno 854,8 milijuna kuna. Mali i srednji poduzetnici (MSP) najveći dio ovih sredstava dobili su u obliku bespovratnih sredstava za investicije i inovacije.
U 2020. godini prihvaćeno je 1946 zahtjeva za potpore, a odobreno je i 749,6 milijuna kuna potpora. To pokazuje i veliku potražnju za državnim bespovratnim sredstvima u Hrvatskoj kao i vjerojatnost uspjeha financiranja za tvrtke koje ispune uvjete i podnesu uvjerljivu prijavu.
Zaključak
Državne potpore mogu biti fantastičan način za širenje i napredak hrvatskih tvrtki. Nude se bespovratna sredstva svih vrsta, uključujući one za ulaganja, inovacije, radna mjesta, izvoz i ruralni razvoj. Poduzeća moraju odabrati bespovratna sredstva koja najbolje zadovoljavaju njihove potrebe, provjeriti uvjete prihvatljivosti, izraditi detaljan poslovni plan i poslati online prijavu koja će se razmatrati za financiranje.
Poduzeća bi trebala pažljivo pročitati smjernice, pružiti točne financijske podatke, pokazati da je njihova tvrtka održiva i pokazati strpljenje tijekom cijelog procesa prijave kako bi povećali svoje šanse za uspjeh. Prema podacima Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, bespovratne potpore i poticaji tvrtkama u 2020. godini iznosili su 854,8 milijuna kuna, a najviše novca otišlo je malom i srednjem poduzetništvu.
Zaključno, državne potpore mogu dati hrvatskim tvrtkama prijeko potreban poticaj. Poduzetnici bi trebali iskoristiti ove šanse odabirom potpora koje najbolje odgovaraju njihovim zahtjevima i podnošenjem konkurentnih prijava. Poduzeća mogu dobiti financiranje za podršku svom dugoročnom rastu i uspjehu uz ispravno planiranje i upornost.